Vydavateľstvo LitArt Agency vydalo postupne počas decembra 2024 päticu publikácií pre turistov. Chrám sv. Alžbety v Bratislave známy aj ako Modrý kostol im angličtine, nemčine, španielčine, francúzštine a v slovenčine atraktívne predstavuje autorka Silvia Mária Petrovitsová.
Malé bratislavské vydavateľstvo LitArt Agency vydalo koncom roka 2024 päticu populárno-náučných publikácií. Zameralo sa v nich na turistov, ktorým v angličtine, francúzštine, nemčine, španielčine a v slovenčine čitateľsky atraktívnym jazykom a v prívetivom formáte brožúry vo veľkosti A5 predstavuje autorka Silvia Mária Petrovitsová s fotografiami Simony Babjakovej Modrý kostol, túto ikonickú bratislavskú sakrálnu stavbu. Publikácia pre turistov z pera publicistky a historičky Silvie Márie Petrovitsovej vyšli v našom vydavateľstve v piatich jazykoch – v angličtine, nemčine, španielčine, francúzštine a v slovenčine. Svetlo sveta uzreli ako v printovej, tak aj, a to už o niečo skôr, v elektronickej podobe.

Darček v podobe novej publikácie nedostal len farský chrám sv. Alžbety Uhorskej, známy ako Modrý kostol. Ten v roku 2024 oslávil 90. výročie vzniku svojej farnosti. Dôvod na radosť môžu mať aj zahraniční a slovenskí turisti, náhodní okoloidúci či pravidelní návštevníci chrámu. Tí tak dostali vianočný darček v podobe turistického sprievodcu Modrým kostolom.

Modrý kostol je sám o sebe architektonickým aj umeleckým klenotom. Spolu s priľahlou budovou fary a Gymnáziom GAMČA tvoria jedinečný secesný komplex na Slovensku. Navyše, tento secesný unikát reprezentuje Slovensko aj v Parku miniatúr v Bruseli. Modrý kostol nájdete tiež na mnohých pohľadniciach.

Zároveň patrí k TOP miestam domácich a zahraničných turistov pri návšteve Bratislavy. Veľkej obľube sa teší už po generácie tiež u mnohých Bratislavčanov ako rodinný či sobášny chrám.
Unikát v srdci Bratislavy
Modrý kostol patrí k najmladším katolíckym chrámom v Bratislave-Starom Meste. Charakterizuje ho pútavá história plná pohnutých osudov, snúbiaca sa minulosť s prítomnosťou, posvätnosť priestoru s človečenstvom i všadeprítomná modrosť exteriérov i interiéru či umelecké klenoty.

Do modrej farby odetý, bohato zdobený klenot, pripomína rozprávku či majstrovské dielo cukrára. Patrí k umeleckým skvostom nášho hlavného mesta. Tento klenot zdobí Bratislavu už celých 111 rokov. Navyše, Modrý kostol zasvätený „Prešporáčke“ – sv. Alžbete Uhorskej v sebe nesie aj nádych sentimentálnej spomienky. Je nielen venovaný pocte svätcov z najstaršej dynastie uhorských panovníkov – Arpádovcov. Svojím spôsobom je aj memoriálom tragicky zosnulej predposlednej rakúskej cisárovnej, Uhorskom milovanej panovníčke Alžbete Bavorskej, ktorú všetci poznáme skôr ako Sisi.

Modrý kostol má novú publikáciu
Modrý kostol má novú publikáciu na slovenskom knižnom trhu. Táto zapĺňa vákuum spôsobené vypredaním staršej vedeckej monografie. Pred rokmi vyšla vynikajúca a naozaj obsiahla vedecká publikácia, monografia o dejinách Modrého kostola z pera renomovaného cirkevného historika a v súčasnosti pomocného biskupa Bratislavskej arcidiecézy, Mons. Jozefa Haľka. Dočkala sa i druhého vydania, no momentálne je však beznádejne nedostupná. Zaplniť toto vákuum chce publikácia z nášho vydavateľstva, hoci formou trochu inou.
Kým vedecky zameraná publikácia Mons. Haľka obsiahle čitateľa prevádza históriou, stavebným vývojom chrámu a jeho pokladmi, publikácia z nášho vydavateľstva z pera novinárky a historičky špecializovanej na pomocné vedy historické v kontexte dejín umenia Silvie Márie Petrovitsovej je však iná.

„Impulzom k napísaniu i vydaniu boli masy turistov, ktorí tento chrám pravidelne navštevujú. Rovnako tak aj mnohí moji známi z Česka, Rakúska, Nemecka, Francúzska, Maďarska a Talianska chceli ikonický Modrý kostol vidieť na vlastné oči. Mnohí sa túžili o tejto jedinečnej sakrálnej stavbe dozvedieť o niečo viac ako nachádzajú na internete. Žiaľ, na mieste si nemohli zakúpiť publikácie o chráme v cudzích jazykoch, pretože chýbali. Rovnako obišli aj domáci, slovenskí návštevníci,“ hovorí publicistka, novinárka a historička Silvia Mária Petrovitsová.

Práve z jej pera pochádza najnovšia publikácia o Modrom kostole. Ani zďaleka nejde o neznámu autorku. Silvia Mária Petrovitsová sa vo svojej publicistickej činnosti venuje percepcií kultúry či dejinám umenia a architektúry. Súčasne sa ako historička špecializuje na pomocné vedy historické a systematicky sa venuje výskumom Devína. Na svojom konte má aj prvého slovenského turistického sprievodcu Lichtenštajnskom – Spoznaj a zaži Lichtenštajnské kniežatstvo. Aká je najnovšia publikácia prezentujúca návštevníkom ikonický Modrý kostol?
Modrý kostol očami turistu
Autorka textov a niekoľkých fotografií – Silvia Mária Petrovitsová stavila v našej novinke na čitateľov z radu domácich a zahraničných turistov a návštevníkov. Pre nich pripravila turistického sprievodcu týmto ikonickým stavebným klenotom Bratislavy s viac ako 60 fotografiami zo súčasnosti i z historických archívov v čitateľsky atraktívnom formáte. Autorka v nej populárno-náučným spôsobom komplexne predstavuje Modrý kostol z viacerých perspektív.

Jej cieľom je nielen upozorniť turistov i návštevníkov na zaujímavé osudy tejto stavby či poukázať na jej architektonický a umelecko-historický význam. Návštevníka Modrý kostol prekvapí svojou kompozíciou a štýlovým mixom od románskeho štýlu, prvkov byzantského, orientálneho a barokového umenia až po secesiu, ktorá ho určuje. Prekypuje nielen exteriérovou výzdobou, ale aj vnútornou výzdobou, ktorá rozhodne nie je samoúčelná.

Čitateľa pozýva do starej Bratislavy, niekdajšieho Prešporku na prelome 19. a 20. storočia. Toto mesto stáročia predtým bolo „domovom“ sv. Alžbety Uhorskej, ktorej osobnosť a kult tiež v publikácii predstavuje. Zároveň čitateľa sprevádza aj najvýznamnejšími medzníkmi v historicko-stavebnom vývoji tejto sakrálnej stavby. Pozornosť zameriava skôr na zaujímavé kontexty, ako na čisté vyratúvanie faktov. Vďaka nej čitateľ spozná nielen jedinečný rukopis uhorského Gaudího, architekta Edmunda Lechnera, ale aj jeho inšpirácie.

Čitateľa publikácia sprevádza exteriérom i interiérom chrámu. Autorka publikácie zameriava pozornosť čitateľa aj na zaujímavé detaily a vysvetľovanie bohatej symboliky použitej v bohatej exteriérovej a interiérovej výzdobe chrámu. Pritom sa venuje vysvetľovaniu bohatej symboliky, ktorú zachytil fotoobjektív renomovanej slovenskej fotografky Simony Babjakovej.

Detaily pod drobnohľadom
Autorka Silvia Mária Petrovitsová sa vo svojej publikácii zameriava nielen na zaujímavé detaily. Venuje sa tiež vysvetľovaniu bohatej symboliky v exteriérovej a interiérovej výzdobe chrámu, ktorú zachytil fotoobjektív renomovanej slovenskej fotografky Simony Babjakovej. Umožňuje tým pravidelnému návštevníkovi chrámu, ale i náhodnému okoloidúcemu či turistovi spoznať Modrý kostol v rôznych perspektívach a kontextoch.

„Spolu s fotografkou Simonou Babjakovou sme chceli previesť čitateľa chrámom v rôznych perspektívach a pomôcť mu odhaliť často netušené konotácie. Chceli sme mu sprostredkovať detaily, ktoré si za krátku či opakovanú návštevu ani všimnúť nestihne. Objaví ich iba, keď sa pozerá cielene, lebo bez upozornenia a vysvetlenia by ich obišiel. Návštevníkovi sme publikáciou chceli poskytnúť priestor preniknúť hlbšie, spoznať súvislosti a nové perspektívy, zahľadieť sa na detail a vidieť Modrý kostol inými očami,“ vysvetľuje Silvia Mária Petrovitsová.

Romantický aj cez zimu
Publikácia tiež čitateľovi prináša vysvetlenie celého penza nečakaných súvislostí v historických, spoločenských a kultúrnych kontextoch tzv. veľkých (národných), ale aj regionálnych dejín. Na záver však chrám čitateľ spozná v romantickom duchu. Autorka si nezvolila svadby, hoci sa tento chrám teší popularite ako sobášny chrám. Vybrala si čas Vianoc a kráľovstvo zimy. Práve vtedy prekypuje chrám v interiéri, ako aj v exteriéri ešte väčšmi rozprávkovým čarom než obvykle.


Vianočný Modrý kostol v roku 2024, kedy si Rímskokatolícka farnosť sv. Alžbety v Bratislave-Starom Meste pripomína svoje 90. výročie.
Foto: Silvia Mária Petrovitsová
Vydanie publikácie by nebolo vôbec možné bez partnerov. „Na vydaní participovala farnosť Bratislava – Sv. Alžbety (Modrý kostol). Ďakujeme aj na tomto mieste pánovi farárovi PaedDr. Marianovi Kráľovi za sprístupnenie archívnych dokumentov a otvorenie chrámu na fotografovanie. Naša vďaka patrí okrem iných aj pani riaditeľke Gymnázia GAMČA či tímu z Bezručová Residence za sprístupnenie priestorov,“ dodáva autorka publikácie.

V printovej podobe si možno nateraz objednať vo farskej kancelárii či v našom vydavateľstve mailom na adrese office(at)litartagency.eu. Keďže však chceme chrániť naše životné prostredie, odporúčame knihu zakúpiť si v elektronickej verzii. Stiahnuť si ju môžete po naskenovaní QR kódu a úhrade. QR kód nájdete na plagáte v nike predsienky či na výveske pri vstupe do farskej záhrady.

TS, LitArt Agency, www.litartagency.eu
Foto / dizajn: Simone Hoffmann, Mária Kleinová, Silvia Mária Petrovitsová, Park Mini Europe
Mária Kleinová, office(at)litartagency.eu
*** Posledná aktualizácia: oprava grafiky: 2025-02-20 (mk)