Aurum Quartet

Aurum Quartet

Jedinečný zvuk klarinetov, bohatstvo farieb i pestrých nálad či inšpiratívna radosť z krásnej hudby sa snúbia v podaní komorného zoskupenia Aurum Quartet. Je jediným klarinetovým kvartetom na slovenskom hudobnom trhu. Od svojho vzniku v roku 2020 koncertovalo s úspechom nielen v slovenských mestách a obciach, ale aj v blízkom a vzdialenom zahraničí. Za obdobie svojej existencie reprezentovalo Slovensko v Kuvajte, Portugalsku, Nemecku či v Českej republike. 

Jedinečný zvuk klarinetov, bohatstvo farieb i pestrých nálad či inšpiratívna radosť z krásnej hudby sa snúbia v podaní komorného zoskupenia Aurum Quartet. Je jediným klarinetovým kvartetom na slovenskom hudobnom trhu.

Hovorí sa, že hlas klarinetu pripomína hlas ľudský. Je známy napodobňovaním širokej škály zvukov, vyjadrovaním najrôznejších nálad i emócií. Zvuk klarinetu dokáže vystihnúť takmer každú náladu. Či už veselú alebo smutnú, cynickú, sarkastickú, hravú, žartovnú, romantickú, zasnenú i nahnevanú. Žiaden z dychových nástrojov nemá tak širokú paletu farieb a nálad ako klarinet. Je to i nástroj, ktorý má uplatnenie naprieč hudobnými žánrami. Šikovní hudobníci na ňom zahrajú diela klasiky, jazzu, crossover, ethna, elektroniky či známe kúsky filmovej a populárnej hudby. Klarinet najčastejšie býva súčasťou orchestrov, no nie je to pravidlom. V histórii hudby nájdeme aj diela pôvodne písané i aranžované nie len pre jeden, ale rovno pre štyri klarinety!

Výnimočný súzvuk, netradičné aranžmány, atraktívny zážitok

Komorné zoskupenie Aurum Quartet prináša jedinečný (sú)zvuk štyroch klarinetov. Dnes je jediným slovenským klarinetovým kvartetom. Od svojho vzniku získava úspechy doma i vo svete. Na konte má prestížne ocenenia, celý rad koncertov a festivalových účastí či v roku 2021 debutové CD Ouverture (recenziu nájdete na portáli Art & History Magazine).

V roku 2022 s veľkým úspechom realizovalo koncertné turné i workshop o európskej klasickej hudbe v Kuvajte. Tu zoskupenie reprezentovalo Slovensko na Európskom dni v Kuvajte a získalo prestížne vyznamenanie Kuwait Music Academy.

Aurum Quartet

Slovensko reprezentovali ako úplne prví slovenskí hudobníci aj na prestížnom medzinárodnom hudobnom festivale Terras Sem Sombra v Portugalsku. Uviedli tam vo svetovej premiére dielo slovenského skladateľa Ľuboša BernáthaLittle suit for clarinet quartet, ktoré im skladateľ dedikoval.

Terras sem sombra / Aurum Quartet
Aurum Quartet sa predstavilo so svetovou premiérou Malej suity pre klarinetové kvarteto od Ľuboša Bernátha na festivale Terras sem sombra v Portugalsku v zložení Albín Blaho, Lenka Ponická, Adrián Polák a Šimon Štímel. Foto: Terras sem sombra

Aurum Quartet: projekt mladých hudobníkov s posilou majstra

Vznik komorného zoskupenia Aurum Quartet sa viaže k štúdiám zakladajúcich členov kvarteta na Konzervatóriu v Bratislave. Súbor vznikol z iniciatívy významného slovenského klarinetistu a pedagóga Petra Drličku. Komorné zoskupenie spolupracuje s radou špičkových domácich interpretov. Súbor sa veľmi rýchle zapojil do kultúrneho diania nielen na Slovensku. Za pomerne krátky čas pôsobenia odohralo zoskupenie koncerty na festivaloch či podujatiach v rôznych slovenských mestách, ale aj v zahraničí (koncert v Brne a novoročný koncert pre Slovenský inštitút v Berlíne). Členovia zoskupenia vyhrali niekoľko prestížnych súťaží a začali pôsobiť ako koncertní sólisti, učitelia i členovia popredných slovenských orchestrov. Sú internými hráčmi Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu, Slovenskej filharmónie i externistami orchestra Slovenského národného divadla. V roku 2022 prešlo personálnou zmenou a v súčasnosti hrá v zložení Albín Blaho (1. klarinet a umelecký vedúci), Šimon Štímel (2. klarinet), Martina Lišková (3. klarinet) a Jozef Eliáš (basklarinet).

Aurum Quartet
Členovia zoskupenia Aurum Quartet so sopranistkou Veronikou Čambalovou.

Počas roka 2023 zaznamenali veľký ohlas u viedenského publika na pôde Slovenského inštitútu vo Viedni. Boli súčasťou programu 43. ročníka Hudobnej jari v Rimavskej Sobote. Vystúpili opäť aj na multižánrovom festivale Feliber Poetry. V auguste 2023 ich čaká ďalšie vystúpenie na festivale Viva Musica!  v rámci série Hudobné záhrady.

Aurum Quartet je pre poslucháčov príťažlivý

Vo svojej koncertnej činnosti čerpajú z vlastných originálnych aranžmánov diel pôvodne určených pre klavír, orchester i swingovú kapelu. Ich repertoár je veľmi rozsiahly a multižánrový. Aurum Quartet ponúka bohatý výber diel klasiky od autorov od baroka až po súčasnú vážnu hudbu. Svoje miesta v ňom majú tiež jazzové kompozície, diela s latinoamerickou iskrou, chuťovky filmovej hudby i známe hity legendárnej skupiny Beatles. Zvuk troch klarinetov a jedného basklarinetu je rôznorodý, zvukovo veľmi farebný a poslucháčsky veľmi atraktívny. Spája v sebe kúsok netradična s neodškriepiteľnou noblesou i živosťou. Aurum Quartet odhaľuje iný, farebnejší a inšpirujúci svet hudby naprieč žánrami! 

Aurum Quartet
Aurum Quartet. Credit: Simona Babjaková

Aurum Quartet v médiách

Zaujala vás naša ponuka? Chcete si zabookovať umelecké zoskupenie pre Váš event? Nech sa páči, kontaktujte nás.

  *** Posledná aktualizácia: 2023-08-03 ***

  Related Post

  István Nagy

  István NagyIstván Nagy

  Chrámový a koncertný organista a skladateľ István Nagy patrí k profesionálnym osobnostiam organového umenia a je vyhľadávaným koncertným umelcom doma i v zahraničí. Mgr. István Nagy, DiS. art., pochádzajúci z

  Translate »